bikenar.net'te merak ettikleriniz

Sık Sorulan Sorular


Bikenar.net nedir?

Bikenar.net, bir yeni nesil not alma platformudur. Buraya dilediğiniz zaman girip, "başkası okur" diye korkmadan not alabilir ve kendiniz için güzel bir arşiv oluşturabilirsiniz. Bikenar.net'i diğer platformlardan ayıran en önemli özelliği, kullanıcılara bir şey olması durumunda kullanıcıların platformda tuttukları notları sisteme önceden tanımladıkları kişilerle paylaşmasıdır.

Bana bir şey olup olmadığını sistem nereden bilecek?

Burada sorumluluk tamamıyla sisteme tanımladığınız varislerinizde olacaktır. Varisleriniz size bir şey olduğunda sisteme girerek kayıp bildiriminde bulunmalı ve sistemi uyarmalıdırlar. Sistem bu bildirimin doğruluğunu önce size sorar. Sizden belirlenen süre içinde bir ses çıkmazsa da diğer varislerinize yönelir. Kayıp bildirimlerinin doğruluğu varislerin %50’si tarafından onaylanırsa tutulan notlar varislerin erişimine sunulur.

Tuttuğum notları kimler okuyabilir?

Platformda tuttuğunuz notları siz istemediğiniz sürece kimse okuyamaz. Size bir şey olması halinde de notlarınızı ancak platformda yetkilendirdiğiniz kişiler (yani varisleriniz) okuyabilir. Notlarınızı istediğiniz kişi/kişilere atayabilirsiniz. Herhangi bir kişiye özel olarak atanmamış notlar sistemde tanımlı tüm kullanıcılar tarafından görüntülenebilecek şekilde beklerler.

Kayıp bildirimi nedir?

Varis kullanıcıların kendilerini sisteme tanımlayan kullanıcılara bir şey olması halinde (vefat veya kaybolma) sistemi uyarması işlemine “Kayıp Bildiriminde Bulunma” denir. Bir kullanıcı hakkında kayıp bildiriminde bulunulması, sistemi alarm durumuna geçirir. Sistem bir kişi hakkında kayıp bildiriminde bulunulduğunda bu bildirimin doğruluğunu önce o bildirimin muhatabına sorar. Eğer o kullanıcıdan 72 saat boyunca herhangi bir dönüş olmazsa sistem bu kez tanımlanmış diğer varislere yönelir. Varislerin %50’sinin bu kayıp bildirimini doğrulaması halinde sistem varislere notlara erişim şansı verir. Kayıp bildiriminde bulunmak için menüdeki Varisi Olduklarım sekmesine tıklamalı ve orada bulunan varis/varislerin sağ tarafında yer alan Kayıp Bildiriminde Bulun tuşuna basılarak ilerlemelidir.

Kayıp bildiriminde nasıl bulunabilirim?

Menü sekmesine tıkayınca karşınıza çıkan seçeneklerden "Varisi Olduklarım" sekmesine tıklamalı ve kayıp bildiriminde bulunacağınız kişinin adının sağında yer alan "Kayıp Bildiriminde Bulun" yazan tuşa tıklayıp ilerlemelisiniz. Eğer herhangi bir kullanıcı tarafından varis olarak atanmamışsanız Varisi Olduklarım sekmesinde herhangi bir kişinin adını göremezsiniz. Dolayısıyla kayıp bildiriminde de bulunamazsınız. 

Kayıp bildiriminde bulununca süreç nasıl işler?

Kayıp bildiriminde bulunulduğunda bu bildirim önce e-posta, SMS ve pop-up pencere yoluyla ilgili kullanıcının onayına sunulur. Bu kişi kendisine gönderilen e-posta metninde kayıp bildiriminde bulunan kişinin adını görebilmektedir. Kullanıcıların kendileri hakkında yapılmış kayıp bildirimlerine otomatik olarak atanan 72 saat içinde (ya da profil ayarlarına girerek belirledikleri süre içerisinde) cevap vermeleri gerekir. Eğer sisteme kayıp bildiriminde bulunulmuş kişi tarafından ilgili süre içinde herhangi bir dönüş yapılmazsa, sistem bu kayıp bildiriminin doğruluğunu kullanıcının not bıraktığı tüm varislere e-posta yoluyla sorar. Varislerin %50'si tarafından doğruluğu onaylanan kayıp bildirimleri teyit edilmiş sayılır ve varislerin erişimine hazır hale gelir.

Bir kullanıcı hakkında en az iki varisin sisteme kayıp bildiriminde bulunması halinde ilgili kullanıcıdan 72 saatlik süre içinde (ya da profil ayarlarına girerek kullanıcının kendisinin belirlediği süre içerisinde) geri dönüş yapması beklenmeden ilgili kayıp bildirimin doğruluğu hemen diğer varislerin değerlendirmesine sunulur.  

Bir varis tarafından yapılan kayıp bildirimi kayıp bildirimine konu olmuş kullanıcı tarafından 72 saat içinde (ya da profil ayarlarına girerek kullanıcının kendisinin belirlediği süre içerisinde) reddedilirse bu durum asılsız kayıp bildirimi olarak değerlendirilir ve işleme devam edilmez.

Sahte kayıp bildirimlerine karşı önlem alınıyor mu?

Sahte kayıp bildiriminde bulunmuş kişiler sistem tarafından önce uyarılırlar. Bunun tekrar etmesi halinde ise üyelikten çıkarılırlar.

Varislerimi seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Varislerinizi birbirini tanımayan kişilerin arasından seçmeniz platformu kötü amaçla kullanmak isteyen kişiler tarafından mağdur edilmenizin de önüne geçer. Ayrıca BiKenar.net'e varis olarak atadığınız kişileri başkalarıyla paylaşmamanız mağdur edilmenizi önleyecektir.

Üyeliğiniz aktif hale gelmemiştir uyarısı alıyorum. Sebebi ne olabilir?

Eğer bu uyarıyı alıyorsanız;

1. Üyelik bilgilerinizde eksikler olabilir. Lütfen sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak giriniz.

2. BiKenar.net kullanıcı sözleşmesini onaylamamış olabilirsiniz. Lütfen onaylayınız.

3. Sistemde tanımlı varis sayısı üçün (3) altına düştüğünde hesabınız pasif hesap statüsüne düşürülür. Bu durumda yapılması gereken şey varis sayınızı üç ve üzeri bir sayıya çıkarmaktır. 

Platformda not bırakabileceğim varis sayısı kaçtır?

Bu sayı kullandığınız paket türüne göre değişmektedir. Paketlerin içeriklerini incelemek için Tarifeler sekmesini ziyaret edebilirsiniz.

Ücretsiz pakette bu sayı 5, Yarım Pakette 20, Tam Pakette ise sınırsız sayıdadır.

Önemli: Platforma ilk girişte tüm kullanıcılar ücretsiz paketten faydalanmaya başlarlar.

Birinin varisi olma talebini kabul ettikten sonra bundan vazgeçebilir miyim?

Evet, vazgeçebilirsiniz. Bunu yapmak için menüde yer alan Varisi olduklarım sekmesini tıklayabilir ve hangi kullanıcının varisi olmaktan vazgeçmek isterseniz o kişinin adının yanında yer alan Sil tuşuna basarak devam etmeniz yeterlidir. 

Varislerimden biri vefat ederse yeni bir varisten daha onay almam gerekir mi?

Varislerinizden biri vefat eder ve bu elim olay nedeniyle sistemde tanımlı varis sayınız üçün (3) altına düşerse bu sayıyı üç ve üzeri bir sayıya çıkarmanız gerekir. Aksi halde hesabınız pasife alınır ve pasif hesaplara harşı BiKenar.net'in herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.  

Eğer bir varisinizin ölümü sistemde tanımlı olması gereken asgari varis sayısı olan üçün (3) altına düşürmüyorsa başka bir varisten daha onay almanıza gerek yoktur.  

İki farklı mail adresiyle açılmış BiKenar.net üyeliğim var. Bunları tek bir hesapta toplayabilir miyim?

Kullanıcılarımızın herhangi bir kişiden BiKenar.net'te tanımlı olmayan e-posta adresi aracılığıyla not bırakma talebi almaları halinde bunu sistemde tanımlı e-posta adresleriyle yapmalarını önermekteyiz ancak olası istisnai durumlarda bize ulaşarak talebinizi bize iletebilirsiniz. Size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Biri benden izinsiz hesabıma girip not yazabilir ya da notlarımı silebilir mi?

Bikenar.net, kullanıcılar hem sisteme girerken hem de notlarını silerlerken kullanıcılardan doğrulama kodu ister. Bu yolla bu riski en aza indirmeye çalışır. Doğrulama kodunun gönderildiği kişisel cep telefonunun güvenliği ise kullanıcının sorumluluğundadır. Platforma not alırken veya buradan not silerken kullanıcının cep telefonuna gönderilen onay kodlarının sisteme doğru girilmesi halinde BiKenar.net'in herhangi bir sorumluluğu kalmamaktadır.

Notların silinmesi hususunda da BiKenar.net farklı bir yol izlemektedir. Silinen notlar kullanıcı ekranında silinmiş görünse bile yüz (100) gün daha sistem üzerinde muhafaza edilir. Bu yolla kötüye kullanımların önüne geçilmesi hedeflenmiştir. 

Bikenar.net’e bırakılan notlar mahkemede delil olarak kabul edilir mi?

Elbette bunun için peşinen bir şey söyleyebilmek mümkün değildir. Her ne kadar ilgili davayı gören mahkeme heyetinin kararı esas alınacak olsa da özellikle miras konularında alınan notların neredeyse hiçbir geçerliliği söz konusu olmayacaktır. Çünkü bu tip konular Türk Medeni Kanunun sınırlarına girmektedir ve adli merciler kararlarını bu esaslar üzerinden vermektedirler.

Biri beni zorla alıkoyar ve notlarımı silerse beni koruyabilecek bir şey var mıdır?

BiKenar.net'te silinen notlar kullanıcıların ekranlarında görünmez ve geri çağrılamaz fakat güvenlik amacıyla 100 gün daha sistemde muhafaza edilirler. Dolayısıyla kötü niyetli kişiler notlarınızı silseler dahi yakayı ele vermekten kurtulamazlar.

Benimle ilgili kimin kayıp bildiriminde bulunduğunu ben bilebiliyor muyum?

Evet görebilirsiniz. Bir varisiniz sizinle ilgili kayıp bildiriminde bulunduğunda BiKenar.net bu bildirimin doğruluğunu önce size sorar. Size sizinle ilgili gelecek kayıp bildiriminde kayıp bildiriminde bulunan kişinin adı yazılı olacağından bu kişinin kim olduğunu görebilirsiniz.

Kayıp bildiriminde bulunduğum kişinin benim haricimde not bıraktığı diğer varisler de vefat etmişlerse bana bırakılan bu notlara nasıl ulaşabilirim?

Bir kullanıcının bunu bilebilme şansı yoktur. Çünkü kimin kime not bıraktığını bir başkası bilemez. Fakat varsayalım ki kullanıcılar kendi aralarında bunu konuşmuş olsunlar. O zaman da kullanıcıların bunu bize ulaşın sekmesi aracılığıyla BiKenar.net'e bildirmesi gerekir.

Benim hakkımda bir kayıp bildiriminde bulunulursa fakat ben buna yanıt vermezsem ne olur?

Bir kullanıcı hakkında kayıp bildiriminde bulunulursa bu bildirimin doğruluğu öncelikle kayıp bildiriminde bulunulan o kullanıcının onayına sunulur. Bu kullanıcının kayıp bildirimine cevap vermesi için önünde 72 saatlik (ya da profil ayarlarına girerek kullanıcının kendisinin belirlediği süre kadar) bir zaman dilimi vardır. 72 saat içinde (ya da profil ayarlarına girerek kullanıcının kendisinin belirlediği süre içerisinde) yanıtlanmamış kayıp bildirimleri o kullanıcının yetkilendirdiği diğer varislere sorulur. Aynı kullanıcı hakkında iki veya daha fazla sayıda varis tarafından kayıp bildiriminde bulunulmuşsa bahsi geçen kullanıcı da bu kayıp bildirimine yanıt vermemişse bu durumda kayıp bildiriminin doğruluğu yine diğer varislere sorulur.

Kayıp Bildirimi sürecinde kullanıcının cevap vermesinin beklendiği 72 saatlik süreyi değiştirebiliyor muyuz?

Her kullanıcı kendisi hakkında kayıp bildiriminde bulunulduğunda sistem tarafından uyarılır. Burada amaç kötüye kullanımlarının önüne geçmektir. Kullanıcıların kendilerine bildirilen bu durumu sistemin otomatik olarak tanımladığı 72 saat içinde değerlendirmesi gerekir. Bu süreyi kısaltmak ya da uzatmak kullanıcıların insiyatifindedir. Bu süreyi değiştirmek isteyen kullanıcıların hesabım sekmesinde yer alan profil bilgileri kısmına girerek bu süreyi değiştirmeleri yeterli olacaktır.

Daha önce varis olarak atadığım bir kişiyi listemden çıkarabilir miyim?

Evet, çıkarabilirsiniz. Bunu yapmak için Varislerim sekmesine girmeli ve o varisin adının yanında yer alan Düzenle tuşuna basıp, önünüze gelen ekrandaki Sil tuşuna basarak devam etmeniz yeterlidir.

Geleceğe E-Posta göndermek istediğimizde müsaade edilen en uzun zaman nedir?

Bunun için belirlenen en uzun süre şimdilik 20 yıldır.

Yarım paket veya tam paketten birini satın alacak olursam başka bir ödeme daha yapacak mıyım? Yoksa bu ödeme ömür boyu geçerli olacak mı?

Bir kullanıcı olarak Yarım veya Tam paketten birini aldıktan sonra paket içeriklerinde vaat edilen hizmetler için ömür boyunca başka herhangi bir ödeme yapmaksızın faydalanılabilmektedir.